Jak zpracovávám projekty

Projekt rodinného domu vypracovaný pouze tak, aby „prošel úřady“ lze zvládnout i za několik desítek hodin a cenově třeba i do 25 tisíc.

U svých projektů se snažím postupovat trochu jinak. U projektů už ve stupni pro stavební povolení se zamýšlím nad detaily, uvažuji nad jednotlivými materiály, zvažuji možnosti konstrukčního řešení celého domu. Zároveň tyto informace přenáším i do projektové dokumentace. Specifikuji materiály a jejich vlastnosti, popisuji nejasná místa. Netvrdím, že zpracovávám rovnou prováděcí dokumentaci, ale už pro stavební povolení dělám projekty nakročené k „prováděčce“. 

Velikou výhodou je zpracování celého projektu ve 3D. Model odhalí kolizní místa, která vyřeším už v projektu, což ušetří čas i peníze na stavbě.

Proč? Cena za úpravy oproti projektu roste v čase exponencinálně, možnosti úprav naopak v čase klesají. Proto je lepší nešetřit na projektové dokumentaci, která zachytí co nejvíc kolizních míst a řešit už na stavbě minimum detailů. Nejlepší variantou pak je nechat si vypracovat dokumentaci k provedení stavby.